next up previous contents index
Next: 1. Několik pojmů úvodem Up: Internet pro začátečníka Previous: Obsah

Než začnete číst

Tato knížka je určena pro začátečníka a měla by z něj udělat středně pokročilého uživatele, který se v Internetu neztratí. Předpokládám, že čtenář

A co se zde dozvíte?

Ovládání programů popisuji obecně, asi ve stylu: ,,Váš program má určitě příkaz, který se jmenuje tak a tak a dělá to a to''. Tento druh znalosti je dosti universální. Zpravidla je velmi snadné popisovaný příkaz najít v nápovědě, v menu nebo mezi ikonkami na obrazovce.

Zde jsem učinil jednu výjimku: trochu podrobněji popisuji program Pegasus Mail, protože je to dobrý program, používá jej značný počet lidí zejména na školách, ale umí toho pro ubohého začátečníka někdy až příliš mnoho.


Jak která služba funguje, popisuji zhruba a bez technických detailů. Věřím, že ten, kdo aspoň trochu ví, jak věci fungují, dělá méně zmatků, nezkouší věci, které nemohou fungovat a lépe si poradí s náhodnými problémy.

Snažil jsem se výrazně oddělit to, co musíte vědět pro nejprimitivnější použití, od toho, co můžete vědět navíc ať již pro větší pohodlí nebo pro speciální účel.

Pokud zjistíte, že nějaký program používáte pravidelně a často, doporučuji investovat něco času do důkladného průzkumu jeho možností. Takto investovaný čas se obvykle rychle vrátí.


Nejpopulárnější službou Internetu je bezesporu WWW, následovaný Gopherem. Tyto služby interaktivně zpřístupňují obrovské množství informací a není třeba se je moc učit -- jde to samo. Další, již klasičtější, interaktivní služby Telnet a FTP jsou rovněž významné, protože například některé služby jsou dostupné pouze přes Telnet.

Pokud vás zajímají jen tyto interaktivní služby, můžete po přečtení 1. kapitoly přeskočit rovnou ke kapitole 5, str. [*] o Gopheru. Ovšem bez znalosti e-mailu budete v Internetu jako bez ruky a stejně se k němu vrátíte.

Elektronická pošta nevypadá tak lákavě, ale ve skutečnosti je velice důležitá -- je to základní síťový prostředek pro komunikaci mezi lidmi. K dobrému rutinnímu zvládnutí elektronické pošty je ovšem třeba daleko více znalostí, bez nichž buď řadu věcí nedokážete, můžete způsobit zmatek a ostudu a nebo dokonce obtěžovat tisíce lidí po celém světě. Proto jsou kapitoly o e-mailu a příbuzných věcech (konference a Netnews) podrobnější a delší.

Velkou pozornost věnuji pravidlům slušného chování v síti (tzv. netiquette) a vysvětlení, proč tato pravidla mají smysl. Fungování Internetu je totiž dost závislé na vzájemné ohleduplnosti a slušnosti uživatelů. Obdoba s pravidly silničního provozu se sama nabízí.


Co v této knížce nenajdete:

Tyto informace můžete najít v podrobnějších příručkách o jednotlivých nástrojích a službách, v dokumentaci programů a v samotném Internetu. Mimochodem, skoro všechno, co o Internetu vím, jsem našel někde v Internetu.


Při používání počítače je nespornou výhodou znalost angličtiny. U sítě Internet to platí v daleko větší míře než jinde, protože oficiálním jazykem Internetu je angličtina. Některá anglická slova se stávají součástí české počítačové a síťové hantýrky (nebo hatmatilky?). Nechci proti tomu bojovat, naopak, chci, abyste se v případě potřeby dokázali domluvit s ,,odborníkem'', který tuto hantýrku používá. U důležitých anglických obratů proto uvádím české významy a přibližnou výslovnost.


Děkuji své rodině za trpělivost a podporu při psaní této knížky. Děkuji také všem, kdo připomínkami pomohli zlepšit druhé vydání.


next up previous contents index
Next: 1. Několik pojmů úvodem Up: Internet pro začátečníka Previous: Obsah
Jiri Demel
1999-01-08